Co sie dzieje z VrPolska?

Co sie dzieje z VrPolska? Czy ten portal i forum umieraja smiercia naturalna?

Kilka dni temu byl ogloszony oculus quest na OC5, a tu zadnego newsa… co sie dzieje?

VR Polska od zawsze było projektem, który w jakimś stopniu miał opierać się na community. Niestety jak widać to po forum jest dużo osób potrzebujących, a mało pomagających (20% postów należy do mnie). Dodatkowo YouTube oraz Facebook ostatnio kompletnie wyleciały z algorytmów, przez co ciężko się z czymś przebić.



Brakuje również nieco ludzie w samej “redakcji”. VR Polska to projekt hobbystyczny, więc nie jest to praca na etat. Każdy poświęca na niego tyle czasu ile może, z czasu wolnego oczywiście. Ja z początku (quackvr) miałem być tylko adminem. VR to dość droga zabawa, toteż do dziś nie mam zestawu big vr w domu. Ostatnio (jak zapewne to widać) udało się chłopakom pchnąć bardzo mocno kwestie związane z PSVR - tylko tu musieli ruszyć to na własną rękę. Na całe szczęście udało się nawiązać współpracę z Sony i paroma wydawcami, więc gier na psvr do recenzji mamy aż nad to. Jasne, dostęp do PSVR mieliśmy też wcześniej dzięki partnerom czy to w formie salonów VR czy firm lokalnych. Ale to zawsze co innego, kiedy ma się dany sprzęt w domu i na codzień można z niego korzystać, a co innego kiedy jechać do danego miejsca czy wypożyczyć.

Kolejną kwestią jest też niejako poziom naszej wiedzy i samego doświadczenia w kwestiach vr. Czym innym jest kiedy z VR obcuje się na codzień, a co innego jak od święta. Ja osobiście od dłuższego czasu kompletnie wyleciałem z aktualności związanych z VR. Chciałbym, aby każdy z “kierunków” na portalu (I wszystkim wokół) działał tak dobrze, [jak od pewnego czasu za zasługą Roberta (redaktora) i od niedawna Michała (dotychczas głównie montażysty)] , jak dział PSVR. Jasne, nawet to jest dalekie od ideału, ale to jest już dobry punkt wyjścia, którego nam brakuje przy innych kierunkach.



Patrząc na kwestie każdego z podmiotów projektu osobno:

Portal: brak regularności i odpowiedniej liczby własnych materiałów

Forum: zbyt dużo osób potrzebujących pomocy, mało pomagających (20% postów ogółem należy do mnie…, a nie mam niestety wiedzy kompletnej w każdym temacie), sama forma “forum”, która jest wypierana przez np. Grupy na fb

Fanpage fb: brak regularności, ciężko pozyskać nowych odbiorców, dołek w algorytmach fb.

YouTube: dołek w algorytmie YouTube, prswdopodnie zbyt słaba promocja materiałów tam się pojawiających.

Discord: on raczej żyje i się trzyma, ale jest czymś małym i raczej komunikatorem “tu i teraz”.

Instagram: był raczej tylko na próbę, może nie jest jeszcze na spalonej pozycji.



Mogę więc powiedzieć, że brakuje ludzi. Poza tymi, którzy już są i wywiązują się ze swoich obowiązków, to brakuje jeszcze z 10-15 osób, które byłyby obcykane w temacie (nawet jako tylko “gracze/użytkownicy”), aby były w stanie właśnie hobbystycznie, z nie dużym nakładem ze strony pojedynczej osoby, wypuścić jeden materiał w miesiącu. Przy większej ilości osób robi nam się nagle plan wydawniczy z tekstami co 5 dni, tak by wypuścić jeden materiał w jednym miesiącu to dość sporo obciążenia.



TL;DR: trochę tak, brakuje ludzi, aby hobbystycznym nakładem czasu być w stanie tworzyć to na odpowiednim poziomie.

Dzieki za szczera i obszerna odpowiedz.

Osobiscie planuje kupic Oculusa Go moze na black friday albo na swieta jak “moze” troche stanieje. Jak nie stanieje w tym roku to pewnie poczekam juz na questa, ale to oczywiscie nic pewnego.

Generalnie fascynuje mnie VR i gdybym mial tylko wiecej czasu to pewnie dalbym rade udzielac sie troche wiecej, ale na obecna chwile ani nie mam za bardzo czasu ani nawet sprzetu zeby sie wypowiadac w tym temacie.

Jak tylko bede mial cos wiecej od tego co posiadam obecnie czyli da vinci vr + htc one m7 (ktory sie w ogole nie nadaje glownie przez drift) to na pewno sie odezwe.

Ale dziwi mnie tez to, ze w ogole malo osob zadaje tu na forum jakies pytania, tak jakby przeniesli sie gdzie indziej, a moze w Polsce vr to caly czas jakas totalna nisza. Wlasnie strasznei zaluje ze np taki oculus go jest jednak caly czas za drogi u nas (prawie dwa razy niz te sprzedawane w USA). Wiekszosc ludzi pewnie woli dolozyc troche i kupic konsole. Dlatego ja raczej bede probowal kupowac z amazona com albo de, ale komu by sie chcialo kombinowac.

No nic mam nadzieje, ze to forum jak i cale vrpolska jakos przetrwa, bo bylaby ogromna szkoda gdyby stalo sie inaczej.

Zmiana forum na plus.

nadszedł w końcu czas na dorównanie technologią forum do technologii VR :stuck_out_tongue:

a tak poważniej, pojawiła się możliwość przy pewnych dodatkowych kosztach, aby przenieść się na skrypt, który w rozwoju ma więcej niż “security patch” :slight_smile: Jeszcze sporo do ogarnięcia, bo nie wszystko zdążyliśmy ustawić przed przeniesieniem, ale myślę że będzie to sukcesywnie poprawione w ciągu najbliższych dni lub godzin.

Pojawi się wsparcie dla tapatalk? Przestał działać po przenosinach.


Niestety, naszego forum nie ma w wspieranych forach Tapatalka. Niestety również korzystało z niego 4-6 użytkowników, więc przy wcześniejszym serwerze dodawało to dodatkowego obciążenia przy stosunkowo małym użyciu przez użytkowników.

To co mogę podpowiedzieć jako alternatywę to włączenie powiadomień w przeglądarce (ustawienia konta, powiadomienia, chyba tu: https://forum.vrpolska.eu/u/gcze/preferences/notifications) i w przeglądarce chrome lub gdy mobilna strona sama zapyta dodać ją na ekran główny.


Wtedy “forum” będzie odpalało się podobnie jak zwykła aplikacja (nie będzie menu przeglądarki), a mobilna wersja jest bardzo wygodna.