VR dla filmów z plików

Dzień dobry wszystkim. Jestem tu nowy i w ogóle w świecie VR także. Jednakże są okoliczności w moim życiu, kiedy to sądzę, że byłoby dla mnie bardzo użyteczne mieć takie urządzenie i używać je w określony sposób. I tu chcę podkreślić, że JEDYNY sposób jego używania dla mnie to OGLĄDANIE filmów z WŁASNYCH plików takich, jak xxx.avi lub xxx.mkv i ewentualnie podobnych; żadne GRY ani inne podobne formy “virtualnej rzeczywistości” mnie NIE interesują! Moje pytanie jest zatem następujące: Jakie urządzenie, sądzicie, będzie najlepsze, żeby oglądać te filmy w DOBREJ jakości, bo pliki byłby duże, na przykład 2, 4, 8 GB i wobec tego chciałoby się mieć dobry efekt w tych googlach, a równocześnie nie przepłacić za jakość i funkcje, które nie przełożą się jedynie na rzeczywistą jakość oglądanych filmów. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam.



P.S.

Zakładam, że ten post jest w złym dziale, za co przepraszam, bo nie będę chyba zainteresowany kartonowymi wersjami googli, ale nie byłem pewien, w jakim dziale forum powinienem ten wątek umieścić.

BoboVR Z4 ewentualnie Dreamzy z Fresnelami

Men2, dzięki za twoje sugestie. Już zauważyłem, że ten pierwszy model występuje z dwoma rodzajami pilotów - zdjęcia w załączniku. Który z nich będę potrzebował, żeby zatrzymywać film, ponownie uruchamiać, regulować głośność i przewijać przód/tył? Mam jeszcze jedno, chyba głupie, pytanie, ale po prostu nie znam się na tym i będę się poznawał dopiero, jak coś kupię i zanczę używać :wink: Otóż w jednym opisie tych googli pisze, że “Dłuższy, rozciągany kabelek do podłączenia telefonu”. Nie bardzo rozumiem, o co tu chodzi, bo przecież telefon montuje się chyba w samych googlach, więc o jakim podłączeniu jest to mowa…?
pilot 02.PNG
pilot 01.PNG

Mowa o kabelku do podłączenia wbudowanych słuchawek (w odpowiedniej wersji Bobo VR z4)

Mam nadzieję, że urządzenie o jakim myślisz to gogle mobilne czy ogólnie hardware? Z big VR do filmów ludzie na forum chwalili sobie Pimax 4K (jest wątek na forum), jeśli chodzi o mobile VR to albo dreamzy (standard lub Fresnel - w wątku na forum są opisane różnice) albo wspomniane BoboVR, chodź nie miałem go na głowie,bazuje na opiniach ludzi z forum.



[size=85][color=green]Dodano po 2 minutach 32 sekundach:[/size]

Nawet przy dreamzach będziemy się męczyć, jeśli nasz smartfon ma ekran HD… Full HD to już absolutne minimum, ale do filmów Radziłbym nie mniej niż 2k a dobrze by było 4k (nawet jeśli filmy nie będą w takiej rozdzielczości), czyli coś pokroju S6/S7, ale tutaj odesłałbym do wątku na forum z polecanymi telefonami :wink:

Jeśli chodzi o urządzenie, to chodzi mi o coś, co się zakłada na głowę jak powiedzmy gogle narciarskie. Domyślam się, że “big VR”, to chyba coś o innych funkcjonalnościach, chociaż nie mam pojęcia, co to takiego. Zanlazłem “bobovr” na allegro i mogę się trochę zapoznać z opisów co to takiego, jeśli jednak chodzi o zasugerowane również przez Ciebie “dreamzy” lub “fresnel”, to mam trudność w znalezieniu tych rzeczy na allegro, a i w necie jakieś dziwne wyniki dostaję. Czy byłbyś w stanie puścić mi jakieś sensowne linki do tych maszynek?

dreazmów na razie chyba nie ma- wstrzymali sprzedaż…

BoboVR Z4 (koniecznie Z4) możesz albo kupić na allegro lub na aliexpressie (dużo taniej)

Jeśli masz w miare dobry komputer to może zastanów się nad goglami typu PIMAX bo jeśli Ci zależy tylko na filmach to one będą najlepsze,przy S4 jakość filmów nie będzie zbyt dobra. Ewentualnie zastanów się nad zmianą telefonu :wink: Tak czy inaczej myślę, że w tej cenie 100-250 zł nie znajdziesz lepszych jak BoboVR

Nie wiem dokładnie o co chodzi z tym PIMAX’em, bo na “obrazkach google” wygląda jak zwykłe okulary vr’y, ale wspominasz, że trzeba do tego komputer, a mi chodzi o to, żeby to działało samo w sobie, na przykład w terenie, bez konieczności łączenia z kompem. A czy jak bym zdobył same dreamzy bez tych “fresneli”, to czy je gdzieś można osobno zdobyć? I co to w ogóle jest i do czego służy? Na wikipedii doczytałem się, że to jakieś jakby specjalne cienkie soczewki, które stosują w lataniach morskich, żeby światło było dalej widoczne…

Pimax są to gogle które mają ekran 4K więc się świetnie nadają do filmów ale działają tylko z komputerem.

Dreamzy możesz kupić tu http://dreamz.vision/ i masz do wyboru zwykłe lub z fresnelami (+50zl)

Generalnie fresnele to są jedne z lepszych soczewek, dobre do oglądania filmów bo dają większe pole widzenia

Jeśli chcesz wydać 100 zl to kup BoboVr a jeśli 250-300 to Dreamzy

Pozwól, że jeszcze dopytam:

  • Czy sądzisz, te Dreamzy będą do odtwarzania filmów tyle lepsze od Bobovr’ów, ile drożej kosztują? :wink:
  • Zasugerowałeś mi zmianę telefonu. Zawsze zdawało mi się, że ten, z którego korzystam posiada jeden z lepszych ekranów - nie to, że ten akurat, tylko, że wszystkie telefony tego typu posiadają bardzo dobre do oglądania plików wideo, i mniej więcej takie same, ekrany. Jeśli jestem w błędzie, na co wygląda, co polecasz i dlaczego? Powiedzmy, że niekoniecznie musiałby to być dobry ekran do oglądania aż 4K, bo chyba ciąglenie za dużo jest materiału w tej rozdzielczości, ale powiedzmy do 720p, może 1080p…?
  • Wiem, że istnieją chyba też sprzęty ze swoim własny “wyświetlaczem”. Czy dla mnie to sensowny trop?

Dlaczego powinieneś zmienić telefon?

Zakładając, że twój S4 Active ma taki sam ekran jak mój S4 I9505 to przy 5" i FullHD otrzymujemy VRowe minimum. Obraz w goglach dzielony jest na pół, co daje nam rozdzielczość maksymalnie 960x1080px na jedno oko. W większości gogli dochodzi spore powiększenie przez soczewki, w efekcie czego zamiast oglądać film możesz oglądać siatkę pikseli na ekranie swojego smartfona. Dodatkowo w AMOLEDzie pomiędzy pikselami da się dostrzec czarne odstępy, które są większe niż w standardowych ekranach. Do tego na szczęście da się przyzwyczaić łatwiej i szybciej niż do pixelozy. W zamian otrzymujemy bardzo dobrą czerń. Siatkę pikseli na ekranie widać coraz mniej z większą rozdzielczością ekranu smartphona (czyli jednocześnie większym zagęszczaniem pikseli - DPI / PPI).

Ale mój chyba nie ma amoleda, tylko zwykłego LCD (patrz załącznki ze specyfikacji)…? Jak się to przełoży na jakość oglądania filmów, czy to dobry ekran do tego polskiego vr’a? Czy tej wielkości współczesne smartfony miewają dużo lepsze gatunkowo i w większej rozdzielczości ekrany?
display.PNG

ekran zły nie jest, sam przetestujesz i zobaczysz czy ta jakość filmów Ci wystarczy.

To rzecz jasna. Wszystko sprowadza się jednak teraz dla mnie do decyzji o kupieniu odpowiedniego vr’a, którą to decyzję mogę sensownie podjąć jedynie w oparciu opinie i rady urzytkowników już doświadczonych, takich, jak Wy, bo przecież nie jest możliwe intensywnie poużywanie tylu rodzajów maszynek, żeby od razu mieć swoje zdanie… :wink: Dlatego za wszyskie sugestie z góry jeszcze raz Wam dziękuję i wiem, że na ich podstawie dokonam pierwszego zakupu. A wcześnie zapytałem jeszcze o taką rzecz:



Czy sądzicie, że te Dreamzy v.2 z fresnelami będą do odtwarzania filmów tyle lepsze od Bobovr’ów, ile drożej kosztują? :wink: Pytam, bo w zasadzie waham się pomiędzy tymi dwoma modelami, jak mi zresztą zasugerował to Men2

Dreamz z Fresnelami 300 zł

BoboVR najtaniej 100 zł

Ja dreamzów nie testowałem niektórzy są zadowoleni z nich inni nie (pewnie dużo zależy od telefonu)

Bobo mam i jak za tą cene są świetne a na wbudowane słuchawki nie można narzekać

Właśnie rozmawiałem z producentem Dreamz’ów i powiedział mi kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze, że w styczniu, najpóźniej w lutym 2017 wypuszczą okulary przeznaczone SPECJALNIE do oglądania filmów i ze specjalnym oprogramowaniem. Po drugie, że do filmów właśnie nie są wskazane fresnele, bo bardzo powiększają pole widzenia i w zasadzie są one dedykowane głównie do gier; te okulary do filmów będą miały specjalnie do tego celu dostosowane soczewki. Mają kosztować ok 200 złotych i będą miały jakiegoś pilota do sterowania odtwarzarką. Poza tym, a to dla mnie istotne, będzie można mieć wersję do założenia na okulary korekcyjne. W związku z tym chyba poczekam, bo dużo nie zostało, a oferta brzmi ciekawie, i ostatecznie u nich kupię. Co sądzicie? :slight_smile:

Myśle że warto poczekać oby znowu nie mieli takiego opóźnienia jak przy premierze Dreamz 2.0

Szanowni koledzy, na ten moment zatem podejmuję decyzję, że poczekam na te okulary i, jeśli nagle coś szczególnego się nie wydaży, je właśnie kupię. Przy tej okazji chciabłym podziękwać Wam serdecznie za wasze sugestie, bo to one ostatecznie skierowały mnie na ten trop, który, mam nadzieję, okaże się dla mnie właściwy. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia do czasu moich pierwszych doświadczeń z gogielkami. :wink:

Czekaj w takim razie, może to być dla Ciebie najlepsze rozwiązanie :wink:

Chciałem jeszcze podpowiedzieć, że możesz kupić Cardboardy 2.0 za ok 30 zł i mniej więcej zobaczysz z czym to się je. Jeśli masz możliwość, odwiedź media Markt czy Saturna, mają tam strefy VR z psvr oraz mobile VR z Samsung Gear VR - będziesz wiedział czego możesz się spodziewać po oglądaniu filmów w Googlach VR.

W sumie to już miałem to: <LINK_TEXT text=“http://www.vr-iphone.com/2015/07/freefl … et-review/”>http://www.vr-iphone.com/2015/07/freefly-vr-headset-review/</LINK_TEXT> > na łbie w jednym sklepie (za granicą) i sprzedawca coś mi tam puścił z YouTube, ale to była tragedia i sam przyznawał, że używał funkcji vr’a ze strony YouTube, co podobno jest liche w porównaniu do efektu, który się uzyskuje z jakiegoś odpowiedniego softwear’u. Zresztą sam film był także w kiepskiej jakości… W sumie to nie byłem w ogóle zachwycony. Ale rozumiałem, że jeśli się weźmie porządny plik mkv i odpowiedni software oraz porządne okulary, to efekt będzie należyty. I na to właśnie liczę w związku z zapowiedzianymi okularami Dreamz, które jako jedyne o jakich mi wiadomo, mają być przeznaczone WŁAŚNIE JEDYNIE do oglądanie filmów! A myślę, że ci projektanci mają jakąś wiedzę i doświadczenie i wiedzą, jakie wymagania stają przed tym sprzętem, gdy się chce na nim oglądać filmy… A tak poza nawiasem, co są waszym zdaniem warte te okularki z tego linka, jeśli chodzi oczywiście o samo porządne oglądanie filmów, bo tu gdzie przebywam one jedynie są dostępne w sklepach stacjonarnych?

<URL url="https://forum.vrpolska.eu/t/freefly-vr/94/1 text=“viewtopic.php?f=37&t=47”>https://forum.vrpolska.eu/t/freefly-vr/94/1


Proszę nie schodzić z tematu, watek odnośnie freefly jest w dostępny w linku powyżej :wink: