VR dla filmów z plików

Szanowni koledzy, na ten moment zatem podejmuję decyzję, że poczekam na te okulary i, jeśli nagle coś szczególnego się nie wydaży, je właśnie kupię. Przy tej okazji chciabłym podziękwać Wam serdecznie za wasze sugestie, bo to one ostatecznie skierowały mnie na ten trop, który, mam nadzieję, okaże się dla mnie właściwy. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia do czasu moich pierwszych doświadczeń z gogielkami. :wink:

Czekaj w takim razie, może to być dla Ciebie najlepsze rozwiązanie :wink:

Chciałem jeszcze podpowiedzieć, że możesz kupić Cardboardy 2.0 za ok 30 zł i mniej więcej zobaczysz z czym to się je. Jeśli masz możliwość, odwiedź media Markt czy Saturna, mają tam strefy VR z psvr oraz mobile VR z Samsung Gear VR - będziesz wiedział czego możesz się spodziewać po oglądaniu filmów w Googlach VR.

W sumie to już miałem to: <LINK_TEXT text=“http://www.vr-iphone.com/2015/07/freefl … et-review/”>http://www.vr-iphone.com/2015/07/freefly-vr-headset-review/</LINK_TEXT> > na łbie w jednym sklepie (za granicą) i sprzedawca coś mi tam puścił z YouTube, ale to była tragedia i sam przyznawał, że używał funkcji vr’a ze strony YouTube, co podobno jest liche w porównaniu do efektu, który się uzyskuje z jakiegoś odpowiedniego softwear’u. Zresztą sam film był także w kiepskiej jakości… W sumie to nie byłem w ogóle zachwycony. Ale rozumiałem, że jeśli się weźmie porządny plik mkv i odpowiedni software oraz porządne okulary, to efekt będzie należyty. I na to właśnie liczę w związku z zapowiedzianymi okularami Dreamz, które jako jedyne o jakich mi wiadomo, mają być przeznaczone WŁAŚNIE JEDYNIE do oglądanie filmów! A myślę, że ci projektanci mają jakąś wiedzę i doświadczenie i wiedzą, jakie wymagania stają przed tym sprzętem, gdy się chce na nim oglądać filmy… A tak poza nawiasem, co są waszym zdaniem warte te okularki z tego linka, jeśli chodzi oczywiście o samo porządne oglądanie filmów, bo tu gdzie przebywam one jedynie są dostępne w sklepach stacjonarnych?

<URL url="https://forum.vrpolska.eu/t/freefly-vr/94/1 text=“viewtopic.php?f=37&t=47”>https://forum.vrpolska.eu/t/freefly-vr/94/1


Proszę nie schodzić z tematu, watek odnośnie freefly jest w dostępny w linku powyżej :wink:

Remlas, dziękuję za link, zapoznałem się treścią. NIe wiem tylko, co to takiego “FOV”. Czy ktoś może to wyjaśnić, proszę? Poza tym ogólna recenzja, choć oczywiście pouczająca, jednak nie zupełnie zaspokaja moją ciekawość, ponieważ nie traktuje tematu ściśle pod interesującym mnie kątem, jakim jest oglądanie filmów, a o charakterystykę tych okularów pod TYM właśnie kątem zapytałem Was mimochodem w powyższej wiadomości. Wiem już bowim z waszych wcześniejszych analiz, a także plany produkcyjne twórców “Dreamz’a” to potwierdzają, że wymagania do gier i do oglądania filmów w przypadku takich googli nieco jednak się różnią… :wink:

FOV czyli pole widzenia

Ja powiem szczerze że według mnie nie ma gogli tylko do filmów i tylko do gier bo jaka to różnica, im większe FOV tym lepiej zarówno do filmów jak i gier, jedyną różnicą jest to że gogle do filmów powinny być w miare lekkie.

Ponownie, Men2, dziękuję za wyjaśnienie. :slight_smile: W mojej natomiast rozmowie telefonicznej z producentem Dreamz’ów wyraził on, jak już to wcześniej zasugerowałem, przekonanie, że za szerokie pole widzenia niekoniecznie musi być zaletą przy oglądaniu filmów i dlatego to soczewki projektowanych przez niego właśnie w tym celu okularów mają nie mieć soczewek fresneli, bo te akurat ponoć poszerzają obraz… Poza tym testując (na, przyznać to niemniej trzeba, kiepskiej jakości materiale) te wspomniane wcześniej “freefly’e” rzeczywiście miałem wrażenie, że mam nos 10 cm od ekranu telewizora, czego w żaden sposób nie można określić jako komfortowe ustawienia przy oglądaniu filmu… Przy tej okazji podzielę się z wami swoim doświadczeniem z moim obecnie posiadanym telewizorem. Otóż, ponieważ udało mi się zdobyć rarytas, zdecydowałem się popracować nad warunkami oglądanie na nim filmów i w tym celu postudiowałem informacje na temat optymalnych odległości od poszczególnych rozmiarów telewizorów. Na podstawie zdobytej wiedzy przerobiłem ścienny uchwty mocujący te telewizor do ściany tak, żeby można go było płynnie odsuwać od niej na odległość dobre ponad 1 m. Testowałem różne odległości i razem z żoną doszliśmy do wnisku, że zarówno za daleko nie jest fajnie, bo traci się szczegóły, jak i za blisko, bo widać piksele i trza biegać oczami po monitorze, co jest przecież męczące. Myślę więc sobie, że adekwatna podobna regulacja “odległości od ekranu” byłaby bardzo sensowna, uzasadniona i jak najbardziej wskazana również przy tego typu urządzaniech, jakie tu dyskutujemy, bo przecież odnoszą się one do tego samego zjawiska (oglądania filmu), jedynie realizują je korzystając z innego konceptu technologicznego.

ale powiedz mi czy chcesz oglądać filmy zwykłe czy 360 VR ?

A nawet nie słyszałem o czymś takim jak filmy 360 VR! :slight_smile: Czymkolwiek by więc to nie było, nawet, jeśli super atrakcyjne, to intuicja podpowiada mi, że za dużo to chyba tego jeszcze nie ma w ogólnodostępnej przestrzeni multimedialnej… Chociaż chciałbym spóbować tego gdzieś. Jednak raczej koncentrowałbym się na zwykłej projekcji, tylko w porządnej jakości. :wink:

Filmów 360 VR jest naprawdę dużo - znajdziesz je na YT i w niektórych aplikacjach ze sklepu play.

Ja próbowałem oglądać zwykłe filmy na goglach (przez aplikację YT) ale jakość tego była kiepska, jakbym oglądał 360p i nie jest to wygodne na dłuższy czas bo gogle jednak trochę ważą

Dlatego ja nastawiam się zasadniczo na swoje pliki w porządnej jakości, przynajmniej 720p, a najlepiej 1080p. Mam nadzieję, że tak, jak na telewizorze, jakość odtwarzanych w tej rozdzielczości filmów w tych okularkach również będzie proporcjonalnie lepsza. Niestety w obecnej sytuacji nie mam możliwości tego przetestowania…

lepsza jakość na pewno nie będzie, przy filmach 720p jakość jest bliższa 360p przy filmach 1080p na goglach jakość wygląda na ok 540p czyli 2x słabsza

Czego to jest kwestia, ekranu telefonu?

tego że ekran jest dzielony na pół a zatem widoczna rozdzielczość będzie dużo niższa

mam bobo vr z4 v2 i mogę je z czystym sumieniem polecić stosunek jakości do ceny jest ok :slight_smile: ale… cudów sie nie spodziewaj :slight_smile: jeżeli spodziewasz sie super ostrości to trzeba jeszcze poczekać :slight_smile: i dotyczy to obecnie wszystkich mobilnych gogli na rynku

A są jakieś współczesne telefony z odpowiednio lepszym, na przykład posiadającym dużo większą rozdzielczość, ekranem, które dawałyby znaczącą poprawę ostrości pikselowej?

galaxy s6, s7, lg g5, htc 10

Czy w przypadku tych urządzeń różnica na vr’rach na filmach z plików o dużej rozdzielczości (720, 1080) będzie znaczna?

na pewno różnica będzie widoczna do filmów ja bym zastanowił się nad htc 10 ze względu na jego matrycę. Jakość będzie 2,5 raza lepsza ze względu na ilość subpikseli, 11mln a 4 mln to jest duża różnica

…?