Rozmiar ekranu 5" vs 5,5"?

Witam



Możecie podzielić się opiniami dotyczącymi obu rozmiarów ekranu podczas użytkowania w okularach VR? Wolałbym kupić telefon 5" (FHD) z goglami Weebo 3-3.1 lub Dreamz 2.0.

Tak na logikę…



Im mniejszy wyświetlacz tym wieksze zagęszczenie pixeli co przełoży sie na lepszy obraz. Oczywiście zakładając że oba wyświetlacze maja ta samą rozdzielczość.

To tak łopatologicznie[emoji14]

Jeśli oba telefonu mają tą sama rozdzielczość i ekran wykonany w tej samej technologii (o tym za chwilę) to wszystko zależy od gogli i układu optycznego w nich. Jedne gogle mogą idealnie pokrywać się z ekranem 5", drugie z ekranem 5,5". Jeśli nasze gogle będą “widziały” tylko obszar 5" to w takim wypadku lepiej mieć telefon z 5" ekranem - większe zagęszczenie pikseli oraz mniejsze marnowanie miejsca. Oczywiście tak samo przy goglach przystosowanych bardziej do 5,5" - lepiej zakryć całą powierzchnię większym ekranem, niż wkurzać się tunelem. Różnicy w DPI aż tak bardzo nie zauważymy co ramki telefonu.



Co do technologii w jakiej mamy ekran: tu najbardziej chodzi mi o LCD vs Amoled

W Amoledzie w galaxy S4 widać czarne odstępy między pikselami. Po przyzwyczajeniu da sie o tym zapomnieć. Świetna czerń, ale z tego co słyszałem ekrany te lubią się wypalać.

W dobrym LCD odstępy te są o wiele mniejsze, ale “świecący” kolor czarny potrafi męczyć. Nie pojawiają się też problemy z “umieraniem” no i wrazie co naprawa tańsza :wink:

Różnica między AMOLED i IPS wynika z budowy wyświetlacza. W tej chwili właściwie jedynym producentem paneli AMOLED jest Samsung a ich ekrany wykonywane są w układzie pikseli PenTile Diamond (na dole będzie link do zdjęcia spod mikroskopu) i ten układ ma właśnie bardzo duże przerwy między pikselami co przy dobrych goglach skutkuje widocznymi przerwami a przy nieco słabszych goglach albo lepszym ekranie (tak żeby piksele były wizualnie bliżej siebie czyli albo większa rozdzielczość albo ekran dalej od oczu) pojawia się efekt ziarnistości wyświetlacza, który potrafi porządnie popsuć zabawę. Oczywiście komuś może to nie przeszkadzać. Jedynie ekrany superAMOLED+ mają jednocześnie “normalny” układ pikseli i są AMOLEDami



A tutaj link do zdjęcia: http://www.displaymate.com/Samsung_Diamond_Pixels_2.jpg :wink:



[size=85][color=green]Dodano po 1 minucie 52 sekundach:[/size]

I oprócz tego pozostaje sprawa na którą zwrócił uwagę Remlas czyli widocznych ramek jeśli telefon jest za mały :wink:

czytałem ostatnio, że “właściwości” wyświetlacza potrafią “poprawić”… folie na ekran, nawet jeśli mowa o DPI. Nie sprawdzałem tego jednak osobiście

No ciekawe info

bardzo licze, że w nowych flagowcach producenci będą stosować panele RGB ale czuje, że prędzej zobacze 4k w smartfonah niż 2k rgb.

Remlas, folie o których piszesz to z tego co wiem jakieś filtry, które odpowiednio rozmazują obraz tak, żeby zamaskować przerwy między pikselami ale nie stracić przy tym ostrości. Jeśli się nie mylę to w Vive zostało to zastosowane

Nie nie nie, mówię o zwykłej najtańszej folii z allegro, ktoś ostatnio mówił o tym na grupie. (owszem, albo Vive albo psvr zastosowalo taką folie, o której wspomniałeś). Dobra, koniec offtopu o foliach, jak chcecie to dalej kontynuować to załóżcie do tego temat :wink:

Dobra, więc wracając do tematu to ja bym brał 5.5" do tych gogli, które były wymienione na początku tematu :wink: